Deze zomer laat het Mondriaanhuis met de expositie Het Mondriaan-effect zien hoe de invloed van Piet Mondriaan voortleeft in het werk van hedendaagse ontwerpers én hoe de commercie nog altijd gebruikmaakt van zijn krachtige beeldtaal.
Ruim 82 jaar na zijn overlijden is de invloed van Piet Mondriaan nog overal zichtbaar. Van designobjecten en mode tot reclame en consumentenproducten: zijn herkenbare stijl maakt nog altijd deel uit van het dagelijks leven. Het Mondriaan-effect toont hoe Mondriaans werk en ideeën blijven inspireren en hoe zijn vormentaal wereldwijd is uitgegroeid tot een visueel icoon.
In één van de zalen toont Het Mondriaan-effect werk van ontwerpers die zich inhoudelijk of visueel hebben laten inspireren door Mondriaans oeuvre. Zo is onder meer de jurk Mon Cadre van Irving Vorster te zien. Voor dit ontwerp vormde 'Ruitvormige compositie met twee lijnen' (1931) het uitgangspunt. Vorster trekt de lijnen als het ware door over het lichaam en brengt ze in beweging. Het schilderij van Mondriaan verandert zo in iets dat gedragen en ervaren kan worden.
Naast de jurk van Vorster zijn onder andere servies, sieraden, een munt en vazen te zien. Sommige ontwerpers grijpen terug op de bekende abstracte composities met primaire kleuren en strakke lijnen, terwijl anderen inspiratie vonden in Mondriaans vroegere werk, zoals 'De rode boom' of 'Tableau III'. Niet alleen zijn vormentaal, maar ook zijn ideeën over harmonie en evenwicht klinken door in deze ontwerpen.
Een andere zaal laat zien hoe de commerciële wereld Mondriaans stijl heeft omarmd. Zijn kenmerkende beeldtaal groeide uit tot een wereldwijd herkenbaar visueel merk dat op talloze producten en in reclamecampagnes wordt toegepast - soms doordacht, soms oppervlakkig. Daarmee toont de tentoonstelling hoe een artistieke visie kan uitgroeien tot een cultureel én commercieel fenomeen. Denk aan vogelhuisjes, regenlaarzen, servies, vliegers, een keukenschort en nog veel meer.
Blikvanger in deze zaal is de Gripen-gitaar van gitaarbouwer Doug Kauer in Californië, VS. Deze handgemaakte en -geschilderde gitaar in Mondriaankleuren is er één uit de serie NOMM-Drian. De inspiratie voor het kubistische ontwerp van de Gripen komt van Mondriaans kunst en is de aanleiding voor de NOMM-Drian serie. Vooral de taps toelopende “vleugels” van de Gripen zorgen voor contrast zonder te botsen met het lineaire karakter van de gitaar.
Open huis
Op zaterdag 4 juli van 10.00 tot 16.00 uur is het Mondriaanhuis voor iedereen gratis toegankelijk. Deze openingsdag gaat vergezeld van een uitgebreid en gratis toegankelijk programma. Zo kun je je eigen Mondriaan-tas versieren (voor alle leeftijden) en een mini-college volgen over Het Mondriaan-effect. Daarnaast is er een performance met professionele modellen die Mondriaan-kleding dragen. Ook kun je stoepkrijten in Mondriaan-stijl met speciale stoepkrijtverf.
Deelnemende ontwerpers:Bruno Doedens, Marjolein Rothman, Erna Huppelschoten, Thomas de Roo, Vincent de Kooker, Lonneke van Leth, Jiska Minderhout, Irving Vorster.
Het Mondriaan-effect is te zien van 4 juli t/m 4 oktober 2026.