Extra maatregel tegen droogte: verbod op grondwater oppompen bij kwetsbare beeklopen met waardevolle natuur

17 aug , 16:44Nieuws
Veldbeek Bussenweg Putten
Waterschap Vallei en Veluwe
Door de aanhoudende droogte, het gebrek aan regen en de lage waterstanden in rivieren en andere watergangen is er een watertekort. De grondwaterstanden blijven dalen en Waterschap Vallei en Veluwe doet er alles aan om onherstelbare schade aan de natuur en watergangen te voorkomen. Daarom geldt met ingang van 18 augustus 2026 binnen 200 meter van kwetsbare beeklopen met waardevolle natuur tijdelijk een onttrekkingsverbod. Dit betekent dat in deze zones geen grondwater meer mag worden opgepompt.  
Het is al langere tijd uitzonderlijk droog. De regen vandaag en de verwachte regen op korte termijn zal niet voldoende zijn om het watertekort aan te vullen. De grondwaterstanden herstellen namelijk niet direct na enkele regenbuien. Om verdere verdroging te voorkomen, zijn extra maatregelen nodig. 

Wat verandert er? 

Met ingang van 18 augustus 2026 mag binnen 200 meter van kwetsbare beeklopen met waardevolle natuur geen grondwater meer worden opgepompt voor de beregening van gazons, siertuinen, grasland, golfbanen, percelen grond met maïs en sportvelden met uitzondering van waterkunstgrasvelden. In het werkgebied van Waterschap Vallei en Veluwe liggen geen waterkunstgrasvelden binnen 200 meter van kwetsbare beken.  

Waarom juist deze beken? 

Kwetsbare beken worden gevoed door regen en grondwater. Daardoor leven er bijzondere planten en dieren die je niet snel ergens anders vindt. Als het lang droog blijft, zakt het waterpeil snel. Zonder voldoende grondwater kunnen deze beken droogvallen en kan er onherstelbare schade ontstaan. Bekijk de specifieke locaties voor dit onttrekkingsverbod op de interactieve kaart

Meer maatregelen tegen droogte 

In de afgelopen maanden hebben we verschillende maatregelen genomen om water zo goed mogelijk vast te houden en de gevolgen van de droogte te beperken. Zo geldt sinds 12 juni op locaties waar geen water kan worden aangevoerd een onttrekkingsverbod voor oppervlaktewater. Op 15 augustus 2026 is dit onttrekkingsverbod voor oppervlaktewater uitgebreid naar de inlaatgebieden bij Terwolde en Hoenwaard. Bij gemaal Terwolde kunnen we op dit moment door de lage waterstand van de IJssel namelijk geen water meer aanvoeren via de reguliere inlaat. We plaatsen noodpompen waar nodig. Ook vangen we vissen af waar mogelijk en herplaatsen we deze in water waar de kans op droogval kleiner is. We ruimen dode dieren op om de waterkwaliteit te behouden. 

Maatwerk 

Door de aanhoudende droogte bleken deze maatregelen helaas niet voldoende. Daarom is dit tijdelijke onttrekkingsverbod noodzakelijk. Waar mogelijk wordt maatwerk toegepast. Ook blijft het waterschap in gesprek met ondernemers in het gebied, partners en andere stakeholders. 
Bekijk de actuele situatie en maatregelen op de liveblog over droogte: www.vallei-veluwe.nl/liveblog.  
loading

Loading articles...

Loading