Door de dalende waterpeilen in sloten en beken, de komende drogere periode en het hoge neerslagtekort stelt Waterschap Vallei en Veluwe per 12 juni 2026 een onttrekkingsverbod voor oppervlaktewater in op plekken waar geen wateraanvoer mogelijk is. Het verbod betekent dat er geen water uit sloten en andere watergangen mag worden gehaald voor bijvoorbeeld landbouw, het beregenen van graslanden, bomen of sportvelden, of voor industrieel gebruik. Het onttrekkingsverbod geldt voor onbepaalde tijd. Waterschap Vallei en Veluwe monitort doorlopend of het onttrekkingsverbod nodig blijft.
Gebieden met wateraanvoer uitgezonderd
Het verbod geldt niet voor die gebieden waar aanvoer vanuit de Randmeren of rivieren mogelijk is, zoals polders grenzend aan de Randmeren of gebieden/watergangen waar water ingelaten kan worden vanuit de IJssel en de Nederrijn. Op deze interactieve kaartstaat een overzicht van deze uitzonderingen.
Ondanks buien is het neerslagtekort hoog
April was uitzonderlijk droog. In het gebied van Waterschap Vallei en Veluwe viel slechts 3 tot 9 mm regen, terwijl het gemiddelde 45 tot 50 mm is. Ondanks lokale buien in mei en begin juni liep het neerslagtekort op tot 121 mm en beweegt het richting de 5% droogste jaren. De buien van afgelopen week waren welkom, maar onvoldoende om het tekort aan te vullen. De komende periode wordt droger weer verwacht. Door de hogere temperaturen in mei is bovendien veel water verdampt, waardoor sloten en beken verder zijn uitgezakt.
Waarom een onttrekkingsverbod?
Het waterpeil in sloten en beken staat op veel plekken te laag. Als er dan ook nog water wordt weggepompt, kan dat schade veroorzaken. Met het verbod beschermen we het watersysteem: het waterpeil, de doorstroming en de waterkwaliteit. Een goede doorstroming en een stabiel peil verkleinen de kans op zuurstoftekort, blauwalg en vissterfte. Ook voorkomen we schade aan landbouw door een te droge bodem en beschermen we natuurgebieden die gevoelig zijn voor verdroging.